W minionym tygodniu pojawił się projekt zmian podatku od towarów i usług, czyli SLIM VAT. Obejmuje główne obszary dotyczące uproszczenia w fakturowaniu korekt sprzedaży, eksporcie i w kursach walut.
-
Proste fakturowanie
- Korekta faktury in-minus
Na chwilę obecną w przypadku faktur korygujących in-minus konieczne jest uzyskania potwierdzenia odbioru korekty od kontrahenta.
W projekcie SLIM VAT rezygnujemy z formalnego potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. W tej sytuacji podatnik będzie miał prawo obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku VAT należnego w okresie wystawienia faktury korygującej (z posiadanej dokumentacji musi wynikać, że warunki danej transakcji zostały uzgodnione z nabywcą). Dzięki posiadaniu uzgodnienia pomiędzy kontrahentami nabywca w tym samym okresie rozliczeniowym zobowiązany będzie do wykazania korekty podatku naliczonego. Wprowadzone zmiany mają na celu łatwiejsze rozliczenie faktur korygujących poprzez brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie. Będzie natomiast obwiązek posiadania dokumentu wskazującego uzgodnienia w sprawie korekty.
- Korekta faktury sprzedaży in-plus
SLIM VAT wprowadza ujednolicenie sposobu rozliczania korekty i rozliczenia należy dokonać w bieżącym okresie rozliczeniowym, czyli w okresie wystawienia faktury korygującej, jeżeli przyczyna korekty nastąpiła po dokonaniu sprzedaży.
-
Ułatwienia dla eksporterów
Wydłużeniu z 2 do 6 miesięcy ulegnie termin stosowania 0% stawki od zaliczki w eksporcie towarów poza UE. Wydłużenie czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki znacznie poprawi sytuację eksporterów. Rozwiąże też problem dostaw długoterminowych.
- Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym
Podatnik będzie miał możliwość wyboru do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.
-
Korzyści finansowe
- Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy. Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji, co oznacza mniej korekt.
- Planowane jest odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz klienta biznesowego. Dziś nie ma prawa do odliczenia. W nowym rozwiązaniu VAT w takich sytuacjach będzie można odliczać w ramach refakturowania.
- Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości – dotyczy kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.