Zmiany przedstawione przez Ministertstwo Finansów zakładają utrzymanie składki zdrowotnej na poziomie 9%. Jednakże zgodnie z nowym projektem zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian i uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców.
Kolejną niekorzystną zmianą dla przedsiębiorców jest zmiana podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Obecnie jest ona stałą i wynosi 381,81 zł, lecz po zmianach będzie liczone 9% od dochodu. Będzie to o tyle problematyczne, iż faktury są wystawiane do 15-ego kolejnego miesiące więc jak przedsiębiorca ma wyliczyć sobie do 10ego dochód jak nie otrzymał wszystkich faktur??
Kogo zmiany dotyczą:
Podstawą wymiaru składki będzie dochód faktycznie osiągnięty dla przedsiębiorców opłacających:
- podatek dochodowy według skali podatkowej,
- podatek liniowy – 19% PIT,
- podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (art. 30ca ustawy PIT).
Niektórzy przedsiębiorcy mogą uciec się założenia spółki z o.o (lub komandytowo-akcyjnej) lecz warto wiedzieć, że tu również zajdą zmiany. Od wynagrodzenia prezesa również będzie liczona składka zdrowotna 9% od dochodu bez możliwości jej odliczenia. Zatem przed planowaną zmianą warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy.
Zmiany również będą dla ryczałtu. Projekt ustawy planuje składkę zdrowotną w wysokości jednej trzeciej stawki ryczałtu. Co to znaczy? Ryczałtowiec na 15% , będzie opłacał składkę zdrowotną w wysokości 5% (1/3 z 15%) przychodu, czyli łącznie jego obciążenia wyniosą 20%. Co ważne, nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie.
Zmiany będą również wśród przedsiębiorców opodatkowanych kartą podatkową. Dotyczyć będzie to przede wszystkim takich zawodów jak kosmetyczka, budowlaniec, fryzjer czy taksówkarz. Z nowym rokiem składka zdrowotna będzie wynosić 9% od średniego wynagrodzenia – oczywiście bez możliwości odliczenia jej od podatku.
Wśród pracowników na etacie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej zostanie zrekompensowany nową kwotą wolną oraz ulgą klasy średniej(dotyczy osób osiągających przychody ze stosunku pracy do kwoty 133 692 zł w skali roku). Szkoda że dla osób prowadzących działalność gospodarczą czy samozatrudnionych nikt już nie przewidział takiej rekompensaty – będzie to dla nich duży koszt.