Zmiany w ramach Polskiego Ładu zlikwidują możliwość atrakcyjnego wykupu prywatnego z leasingu.
Jak jest obecnie?
Mając samochód w leasingu mamy dwie opcje wykupu: na firmę i do majątku prywatnego. Największym powodzeniem cieszy się ta druga opcja ponieważ jeśli poczekamy pół roku ze sprzedażą takiego auta, od momentu jego wykupu, to możemy sprzedać taki samochód bez opodatkowania wartości sprzedaży podatkiem VAT i czy podatkiem dochodowym. Pamiętać należy, że wartość wydatku dotyczącego wykupu nie można w takim wypadku zaliczyć do kosztów, nie odliczymy również VAT z faktury dokumentującej taki wykup.
Co się zmieni od nowego roku?
Polski Ład zlikwiduje powyższe rozwiązanie. Od 2022 r. jeżeli przedsiębiorca postanowi sprzedać samochód wykupiony z leasingu do majątku prywatnego by nie płacić od tej transakcji podatku dochodowego będzie musiało upłynąć 6 lat (licząc od ostatniego dnia miesiąca wykupu).
Pamiętaj! Jeżeli wykupujesz samochód na firmę i jesteś podatnikiem VAT to odliczymy 50% VATu lub 100% jeżeli prowadzisz ewidencję przebiegu pojazdu oraz zaliczymy ratę w koszty w odpowiedniej proporcji(w zależności czy samochód jest wykorzystywany na cele mieszane czy wyłącznie na cele firmowe)
Drugą kolejną zmianą jest wyższy VAT. Dotychczas w razie sprzedaży przedsiębiorca opłacał VAT od wartości raty wykupowej, która często wynosiła np. 1 proc. wartości przedmiotu umowy. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie musiał zapłacić VAT od wartości rynkowej np. samochodu.
WAŻNE! Nowe przepisy będą obowiązywać także względem umów już zawartych, które skończą się po 1 stycznia 2022 r. Wykupując auto z leasingu do końca 2021 r. unikniemy płacenia podatku.
Czy da się obejść przepisy?
Jest nadzieja ponieważ możemy samochód darować osobie z tzw. zerowej grupy podatków i darowizn tj.: rodzicom dzieciom czy małżonkowi o ile nie mamy wspólnoty majątkowej. W tej sytuacji nie ma podatku od darowizny ale należy pamiętać by wypełnić formularz zgłaszającego darowiznę.
Rozwiązanie może nie jest idealne ale warto wiedzieć o takiej opcji.
Zaostrzenie przepisów wpłynie niestety na atrakcyjność leasingu zwłaszcza że nie dotyczy tylko samochodów ale maszyn i urządzeń. Dla większości leasing przestanie być po prostu opłacalny. Przedsiębiorcy zaczną szukać innych bardziej korzystnych form finansowania jak kredyt czy najem lub po prostu zakup za gotówkę.